Bu haftaki konuğumuz, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk ana bilim dalı öğretim üyesi Cüneyt Pekmez’di.

17015978_1250722868375103_5982799582117556397_o

Konuğumuz genel olarak şu hususlara değindi:

Bir hukuk fakültesi öğrencisinin; hukuk bilimi ile ilişkisi kapsamında, sosyal hayatta hukuk eğitiminin vermiş olduğu kazancı yansıtacağını söyledi. Hukuk biliminde, meslek seçimi doğrultusunda hedef seçimi ve çalışmalar yapılması gerektiğinden bahsetti. Cüneyt Pekmez, öğrencilik hayatından ve yaşadığı zorluklardan söz etti. Hukuk eğitimi ona okumayı ve okumaktan zevk almayı öğretmiş. Akademisyen olmayı düşünen öğrencilerin kendi özelliklerini göz önüne almaları gerektiğini, hukuk bilimine böylelikle yarar sağlayabileceklerini, neyi istediklerine karar vermeleri gerektiğini, sabah uyandığımızda istekle, keyifle yapabileceğimiz bir meslekte karar kılmamız gerektiğini söyledi. Programımıza şu sözlerle devam etti:

”Hukuk usulü deneyimle elde edilir. Bu da akıl ve çalışmayla olur. Aklı  zenginleştirebilmenin  yolu koşulu çalışmaktır. Zeka da bu süreci kısaltmakta kullanılır. Zahiri ve batıni iki kanat vardır. Batıni kanat çalışmakla elde edilir.Akıl ve gönül yani maneviyat (zatini değil de batıni) olmaksızın yaptığınız işler başarısızlıkla sonuçlanır.Maneviyatınız güçlendikçe yaptığınız işin amacı değişir ve bu amaç size göre şekillenir.Bu ise topluma faydalı olmak olur.Etrafınızın söyledikleri sizi etkilemez.Neyi, nasıl, ne için yaptığınızı sorgulayın.Bilgiyi tespit edin ve ne için aldığınızı bilin.Herhangi bir cehiti seçince bunları göz önünde bulundurun.Ahlaki yönünüzü zenginleştirdikçe ne bilip bilmediğinizi daha iyi anlarsınız.Okuduğunuz şey üzerinde düşünmelisiniz.İskeleti oturttuktan sonra ezber yapabilirsiniz.Ama hukuk bana göre ezber değildir.Yazar kendi manasını kelimelerle yansıtır.Yazarın iki  amacı vardır; ne dediği ve ne anlatmak istediği.Önemli olan yazarın yazdıklarında söz konusu cümlesinin anlamına amacına ulaşmak.Bu yüzden hukukçunun amacı yazarın neyi anlatmak istediğini anlamak.Bu yüzden yavaş okuyun.” Ali Fuat Başgil’in ”okuyan bir öğrenci siperde düşman bekleyen asker gibi olmalıdır.” Sözünü hatırlatıp okurken ne kadar çok konstantre olmamız gerektiğini vurguladı.

17192376_1250722515041805_9142032017479483036_o

Konuklarımıza ve tüm katılımcı arkadaşlara teşekkür ederiz. Bir sonraki hafta farklı konu ve konuklar ile Tea&Talks’ da görüşmek üzere!

 

Reklamlar