Bu haftaki konuğumuz Avukat Satılmış Şahin idi. Konuğumuz Hukuk etiği ve Avukatlık mesleğinde başarı konusunda bize deneyimlerini aktardı.

17192521_1257951700985553_347497529239383520_o

 

Programımızda genel itibarıyla değinilen hususlar şu şekildeydi:

Satılmış Şahin 1957 yılında Yozgat’ta doğmuş. İlkokuldan sonra okumamış.15 yaşında evden kaçıp bir yakın akrabasının evine gitmiş ve orta okula orada devam etmiş. Orta okulu birincilikle bitirmiş. Orta okuldan sonra İmam Hatip Lisesi sınavlarını kazanmış. Dört sene parasız yatılıda okuduktan sonra imam olmuş. Evlenip iki sene imamlık yaptıktan sonra askere gitmiş. Askerden döndüğünde Diyanet İşleri’nde memur olarak görev almış. Satılmış Şahin ” Baktım hayat zor, oturup ders çalışmaya başladım” diyor. 27 yaşında üniversite sınavına girmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakultesini kazanmış.  Ardından Kadıköy müftülüğüne memur olarak atanmış. Bu yıllarda hem çalışıp hem okumuş. 32 yaşında fakulteden mezun olmuş. ” Kararlıydım, stajımın bitimine 2 ay kala kendi ofisimi açtım ve bugün meslekteki 30.yılıma yaklaştım” diyor.

Satılmış Şahin, dünyaya tekrar gelse tekrar avukat olmak istediğini söyledi.    Başarmanın inanmaktan geçtiğini, avukat olan insanın sırtına cüppeyi geçirdiğinde dünyaya meydan okuyabileceğini söyledi. Sözlerine şöyle devam etti:

”Hepsinden önemlisi siz bir kanaat önderisiniz. İnsanlar dertlerini size sunarlar.’ Hukuk hiçbir zaman matematik değildir. Bazen %1, %99’dan büyüktür. Hakkını iyi savunan mı kazanır yoksa haklı olan mı? Hakkını iyi savunan, derdini iyi anlatan kazanır.”  ‘Müvekkilim hukuki donanıma sahip olsaydı kendisini nasıl savunurdu? Bu sorunun cevabına göre müvekkilinizi savunmalısınız.  Avukat başkasının norm ve hesabına hareket eden kişidir.   Avukatlık bir umuttur. Siz müvekkilinizin umudusunuz. Zaten avukatlığın en önemli özelliği güven ilişkisidir. Kanaat önderi olmanız çok önemlidir, sokaktaki bir insan bile size sorular sorabilir.   Bir insan size gelip, kardeşiyle ilgili, komşusuyla ilgili dert anlatır. Sizin göreviniz onu sonuna kadar dinlemek, metin olmasını söylemektir. Çünkü siz onların doktorusunuz, dermanısınız. Mütevazi olmak zorundasınız ama tabii ki de aynı zamanda gururlu olmalısınız.

” Avukatlar çok şık giyinmek zorundadırlar. Çünkü kendi reklamınızı siz, kendiniz yaparsınız. Sosyal faaliyetler, hemşehri  dernekleri gibi etkinliklerle göz önünde olmanız gerekir. Kolunuzdaki saatten bindiğiniz arabaya kadar her şeyinize dikkat etmek zorundasınız. Ancak çok şımarmadan, kibre kapılmadan. Avukat bir pedagog gibidir, müvekkilini eğitir. Size gelen müvekkilinize doğruyu öğretmek, hakkı öğretmek; etik olan budur.   Vicdani sorumluluğu olan işlerden uzak durun.”

Satılmış Şahin, Alev Alatlı’nın ” yaptığınız iş yasal ama helal mi?” konuşmasından bahsetti.  ” Size yakışan şey avukatlık onurunu sonuna kadar savunmaktır.  Avukatlık mesleğinde paylaşmayan büyüyemez, birlikten kuvvet doğar.”  Satılmış Şahin, icra-iflas erteleme hukukunda uzmanlaştığını söyledi.  ”Hep en iyisi olmak için mücadele etmemiz gerekir, bunun için de en iyilerle çalışmak gerekir.  Asla müvekkilinize mesleğinizden dert yanmayın.   Avukatlıkta en zor şey para tahsil etmektir. Para tahsil edemezseniz çok zorlanırsınız. Müvekkilleriniz size asla isminizle hitap etmemelidirler. Avukat Bey, Avukat Hanım diyecekler. Bu mesleğinizin haysiyetiyle alakalı bir durumdur. Randevuyla çalışın, bu size saygınlık kazandırır. Avukatın en büyük  sermayesi doğruluğudur. Kim olursa olsun, hangi şartlarda olursa olsun, müvekkilinizin telefonlarına cevap verin. Konuşmadığınız taktirde müvekkilinizin içi rahat etmeyecektir. Bu meslekte canınızı sıkan şeyler de olacak ama Allah’a şükredin çünkü sizin konunuz insan ve çok onurlu bir meslek yapıyorsunuz. Hiçbir bakkal ‘bu hırsız, bu haydut’ diyerek ekmek vermemezlik yapmaz. Size de kimse hırsızın avukatı diyemez. Herkesin savunulacak bir hakkı vardır. Her dava kutsaldır. Avukatlıktan korkmayın, başaramamaktan korkmayın. Rızkı veren Allah’tır. Avukatlığın harmanı güzeldir. Hasat yaptığı tarla çok güzeldir. Avukatlık bir bakımdan sır mesleğidir. Avukat önüne gelen sırrı saklamak zorundadır.”

17192409_1257950860985637_4798503202007086563_o

Konuğumuza ve tüm katılımcı arkadaşlara teşekkür ederiz. Bir sonraki hafta farklı konu ve konuklar ile Tea&Talks’ da görüşmek üzere

Reklamlar